O Morskim Oku słyszał chyba każdy polski turysta, nawet, jeśli pierwszy raz przyjechał na Podhale. To jedna z największych atrakcji w Tatrach. Od wieków zaciekawia badaczy, inspiruje artystów i zachwyca turystów. Co warto wiedzieć o tym tatrzańskim jeziorze? Jakie szczyty je otaczają? Jakim szlakiem tam dotrzeć? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Morskie Oko – położenie, historia i ciekawostki
Morskie Oko to polodowcowe jezioro, otoczone z trzech stron szczytami Tatr Wysokich, a z jednej wałem moreny czołowej. Leży w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 m n.p.m. Ma powierzchnię 35 ha i głębokość około 51 m. Pod względem powierzchni jest to drugie jezioro tatrzańskie po Wielkim Stawie w Dolinie 5 Stawów Polskich, który jest też o wiele głębszy, bo ma ok. 80 m głębokości. Tak podają ostatnie badania, bo te wielkości się zmieniają, a pomiary są powtarzane co kilkanaście lat Dawniej Morskie Oko nazywane było przez górali Rybim Stawem, od żyjących w wodzie pstrągów. Nieliczne pływają też w Rybim Potoku. Według starych legend, Morskie Oko miało podziemne połączenie z Morzem Adriatyckim. Morskie Oko jest przez kilka miesięcy pokryte warstwą lodu, zwykle od końca listopada do końca kwietnia.
Co widać nad Morskim Okiem?
Morskie Oko jest uważane za najpiękniejsze jezioro w Tatrach. Duże wrażenie robią strome zbocza szczytów i stożki piargowe, a także skały porośnięte kosodrzewiną. Wchodząc od strony Włosienicy, widzimy po prawej stronie zbocza Opalonego Wierchu, Miedzianego i Szpiglasowego Wierchu. Na lewo od niego widać charakterystyczną sylwetkę Mnicha i Zadniego Mnicha, dalej Cubryna i masyw Mięguszowieckich Szczytów: Wielkiego, Pośredniego i Czarnego, a pomiędzy nimi Przełęcz pod Chłopkiem. Kolejne szczyty to Hińczowa i Wołowa Turnia, a dalej Żabi Koń. Szczyt nieco schowany w rogu, przecięty charakterystycznym żlebem, to Rysy – najwyższy szczyt w Polsce. Po lewej od Rysów są Niżne Rysy i grań Żabich Szczytów. Patrząc na wprost od Morskiego Oka, zobaczysz próg skalny. Tam, w głębokim kotle polodowcowym, jest Czarny Staw pod Rysami.
Schronisko nad Morskim Okiem – obiad, a na deser szarlotka
Schronisko PTTK im. Stanisława Staszica to duży, drewniany budynek na podmurówce z kamiennych płazów. Zostało oddane do użytku w 1908 roku. Na parterze jest recepcja, kuchnia, bufet i jadalnia. Na I piętrze i na poddaszu są pokoje noclegowe kilkuosobowe, w sumie na 36 miejsc. Noclegi rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem, podobnie jak w innych tatrzańskich schroniskach. Na zewnątrz schroniska są toalety dla turystów i stoły z ławami. Kolejne miejsca noclegowe znajdują się w Wozowni, zwanej też Starym Schroniskiem. Tu jest 43 miejsc na piętrowych łóżkach w kilkuosobowych salach.
Schronisko jest miejscem, gdzie można odpocząć po wędrówce, zjeść ciepły posiłek, a na deser szarlotkę – kulinarny przebój tatrzańskich schronisk. Niestety, w szczycie sezonu trudno jest dostać się do bufetu i znaleźć miejsce siedzące. W godzinach popołudniowych nad Morskim Okiem są tłumy turystów. Jeśli chcesz obejrzeć je na spokojnie, tu przyjdź tu po sezonie albo wczesnym rankiem.
Dojazd do Morskiego Oka i piesze trasy turystyczne
Aby dotrzeć do Morskiego Oka, trzeba najpierw dojechać do palenicy Białczańskiej swoim autem lub busem. Jest tu duży parking oraz przystanek komunikacji publicznej i prywatnej. Niestety, parking dla samochodów i autokarów, jest w sezonie zapełniony po brzegi. Dlatego miejsca trzeba opłacić online za pomocą aplikacji, a cena parkingu zależy od terminu bukowania – im wcześniej, tym taniej. Poza tym miejsca parkingowe znajdują się też na poboczu drogi i wcześniej na parkingu Łysa Polana. Pierwsze auta parkują na Palenicy, czyli najbliżej wejścia na szlak. Obsługa parkingu kieruje auta w odpowiednie miejsca. Bilety na parking, a także bilety wstępu do parku, kupisz online na stronie tpn.gov.pl. Zapisz je na urządzeniu mobilnym lub wydrukuj, aby je okazać przy wjeździe.
Niestety, rezerwując parking z wyprzedzeniem, turyści ryzykują brak dobrej pogody w tym dniu. Dlatego polecamy dojazd busem.
Obok parkingu jest też kasa z biletami wstępu na teren TPN-u, a za kasą postój zaprzęgów konnych, które kursują do Włosienicy. Stamtąd jest jeszcze niespełna 2 km drogi na pieszo.
Najpopularniejszy szlak do Morskiego Oka
Najpopularniejsza trasa do Morskiego Oka to asfaltowa droga o długości prawie 9 km. Ten czerwono znakowany wygodny szlak zaczyna się w Palenicy Białczańskiej.
Jego przejście wolnym tempem zajmuje około 2 godzin. Trasa asfaltem jest łatwa, aczkolwiek nieco monotonna, zwłaszcza dla osób lubiących większe wyzwania turystyczne. Droga jest kręta i wiedzie głównie przez las, przy czym sporo drzew, to suche pnie świerków, zjedzonych przez korniki. Drogę urozmaicają skróty przez las po kamieniach i korzeniach drzew. W niektórych miejscach widać ładnie Dolinę Białej Wody oraz otoczenie Morskiego Oka. Najładniejsze miejsce po drodze, to Wodogrzmoty Mickiewicza. Są to 3 głośne i malownicze kaskady wody na potoku Roztoka. Widać je i słychać po obydwu stronach drogi, ale nie da się do nich podejść blisko.
Szlak nad Morskie Oko przez Dolinę Roztoki i Świstówkę Roztocką
Zielono znakowany szlak zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, po prawej stronie za mostkiem. Wiedzie przez Dolinę Roztoki, obok Wielkiej Siklawy i dalej przez Dolinę 5 Stawów. Trudno tę trasę porównywać do asfaltowej drogi, bo to typowy górski szlak po korzeniach, głazach i piargu. W kilku miejscach są podejścia, ale są też odcinki po prawie płaskim terenie. Szlak kilka razy przecina potok Roztoka po drewnianych mostkach. Po dojściu do Wielkiego Stawu wchodzimy na niebieski szlak i skręcamy w lewo. Warto zatrzymać się na odpoczynek w schronisku przy Przednim Stawie.
Kolejne dość strome podejścia po kamiennych schodkach prowadzi na Świstówkę, potem piękne widokowe miejsce na dolinę, wąski szlak przez kosodrzewinę, znów punkt widokowy na Morskie Oko i Czarny Staw, a dalej zejście aż do asfaltowej drogi. Ogólnie trudności techniczne przy dobrej pogodzie są niewielkie. Trzeba uważać na śliskie kamienie przy Wielkiej Siklawie. Kolejne trudniejsze miejsce, to trawers (przejście w poprzek) Żlebu Żandarmerii już przy zejściu ze Świstówki.
Ogromną zaletą tej trasy jest względna cisza na szlaku, nie licząc odgłosów ptaków i szumu potoku. Możliwość obcowania z dziką przyrodą, obejrzenia Wielkiej Siklawy – największego wodospadu w Tatrach oraz przepięknej Doliny 5 Stawów Polskich. Taka wycieczka do Morskiego Oka będzie pięknym wspomnieniem. Przejście całego szlaku do Morskiego Oka zajmuje około 5 godzin, nie licząc czasu na odpoczynek, posiłek czy robienie zdjęć.
Gdzie pójść znad Morskiego Oka? Szlaki w Dolinie Rybiego Potoku
Znad Morskiego Oka poprowadzono kilka szlaków, zarówno tych dla wprawionych turystów, jak i dla początkujących. Oto krótki opis tych tras:
- czerwony szlak dookoła Morskiego Oka, ma około 2,5 km długości, wiedzie po skalnych stopniach i głazach, bardzo malowniczy i łatwy, choć po deszczu kamienie stają się niebezpiecznie śliskie,
- szlak nad Czarny Staw pod Rysami – czerwone znaki prowadzą stromym podejściem nad drugi, bardziej dziki staw w tej okolicy, tu jest zwykle ciszej, a skalne olbrzymy fascynują i kuszą do dalszej wędrówki, znad stawu czerwony szlak prowadzi aż na Rysy, podejście zajmuje około 3,5 godziny i absolutnie nie polecamy go początkującym turystom, osoby bez lęku wysokości i przestrzeni oraz z dobrą kondycją mogą podejść na wysokość Buli pod Rysami (wys. 2054 m n.p.m.), rozciąga się stąd fantastyczny widok na Morskie Oko i Czarny Staw oraz ich otoczenie, można tu zrobić piękne zdjęcia,
- zielony szlak na Przełęcz pod Chłopkiem (wys. 2308 m n.p.m.) zaczyna się na prawo od progu Czarnego Stawu, podejście zajmuje niespełna 3 godziny, to również jest trasa dla doświadczonych turystów,
- żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz (2110 m n.p.m.) i Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.), tzw. Ceprostrada, zaczyna się po prawej stronie przed moreną czołową Morskiego Oka, jest to dość łatwy szlak, z pięknymi widokami i łagodnym podejściem, cała droga zajmuje około 2 godziny i 15 minut, po drugiej stronie szlak schodzi do Doliny 5 Stawów, ale tu jest trudniej, są łańcuchy, stromo i luźne kamyki pod stopami,
- niebieski szlak przez Świstówkę Roztocką do Doliny 5 Stawów Polskich, to opisany wyżej szlak z Doliny Roztoki, wielu turystów przechodzi, zaczynając od Morskiego Oka.
Wiesz już, jak dojechać i którędy dojść do Morskiego Oka. Pamiętaj, aby zarezerwować noclegi na stronie odkryj-zakopane.com. Mamy w ofercie wygodne domki i apartamenty, blisko przystanków autobusowych i przy trasach przejazdowych. Wolisz kwaterę w zacisznej okolicy? Takie też mamy w ofercie, wybór należy do Ciebie. Wybierz termin, lokal i przygotuj się do wyjazdu. Zapraszamy i życzymy udanego urlopu.