5/5 - (1 vote)

Niskie temperatury, deszcz i śnieg nie zachęcają do tego, żeby spędzać ferie w Polsce. Zamiast tego wielu studentów szuka ciekawych, stosunkowo tanich i ciepłych kierunków zagranicznych. Decydując się na nie, można odpocząć w nieco innych warunkach. Jakie opcje są warte uwagi? Co wyróżnia każdą z nich?

5 miejsc, które warto odwiedzić zimą — ze względu na cenę i temperaturę

W Polsce w okresie ferii zimowych, które z reguły wypadają w styczniu i w lutym, najczęściej panuje temperatura na poziomie kilku stopni Celsjusza. Zdarzają się też mrozy i naprzemienne opady śniegu oraz deszczu. Zamiast spędzać wolny czas w takim otoczeniu, wolisz wybrać się w miejsce, gdzie można zażyć nieco słońca i ogrzać twarz w jego promieniach? Poznaj 5 propozycji wartych uwagi.

1. Cypr

Styczeń i luty to czas, w którym na Cyprze panują z reguły temperatury około kilkunastu stopni Celsjusza — 13-17. Nie jest to pogoda idealna na plażowanie, ale z pewnością taka, która sprawdzi się na zwiedzanie. Promienie słońca będą subtelnie ogrzewały turystów, ale nie będą wymagały chowania się w południe w cieniu drzew. W tym okresie kraj jest zdecydowanie mniej zatłoczony, więc odwiedzanie nawet najbardziej cenionych turystycznie miejsc nie będzie wiązało się z dużymi kolejkami.

Ważne są też ceny. Loty i noclegi na Cyprze w styczniu i lutym są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż w sezonie wakacyjnym. Dzięki temu możesz zwiedzić kraj mający jedną z najstarszych kultur w basenie Morza Śródziemnego, taniej i w bardziej komfortowych warunkach.

Zastanawiasz się, kiedy zaplanować zimowy urlop? Na stronie https://rankomat.pl/turystyka/ferie-zimowe znajdziesz informacje na temat terminów ferii dla poszczególnych województw, a także przydatne triki dotyczące organizacji zagranicznych wyjazdów.

2. Egipt

Jeśli podczas zimowego wyjazdu chciałbyś cieszyć się możliwością plażowania, Egipt będzie dogodnym celem podróży. Panuje w nim temperatura wynosząca około 20 stopni Celsjusza — często nawet więcej. Morze jest ciepłe, słońce grzeje, ale nie za mocno, a przy okazji turystów jest zdecydowanie mniej niż w lipcu czy sierpniu. To daje możliwość wypoczynku w kameralnym gronie, bez tłumów i kolejek, które są nagminne w sezonie.

Wycieczki zimowe do Egiptu, zarówno organizowane samodzielnie, jak i oferowane przez biura podróży, również są znacznie tańsze poza sezonem. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z plaż i lokalnych atrakcji turystycznych, a przy okazji sporo zaoszczędzić. Piramidy w Gizie i inne znane miejsca zdecydowanie lepiej się prezentują, gdy można na spokojnie im się przyjrzeć — bez presji ze strony kolejnych zwiedzających.

Przeczytaj także:  Parking Balice w Krakowie – zarezerwuj wolne miejsce parkingowe

3. Turcja

W zależności od tego, jaką część Turcji chcesz zwiedzić, możesz liczyć na temperatury nawet około kilkunastu stopni Celsjusza — takie panują m.in. w mieście Izmir. Świetne warunki do zwiedzania miasta i skosztowania lokalnej kuchni sprawią, że Twoje ferie będą naprawdę udane, a Ty będziesz mógł dopisać kolejny odwiedzony kraj do swojej listy.

Ceny lotów, noclegu, a także lokalnych atrakcji są zimą niższe niż w sezonie. Dzięki temu zaoszczędzisz lub będziesz mógł sobie pozwolić w założonym budżecie na pokój o lepszym standardzie.

Wybierasz Turcję jako miejsce na urlopowy wyjazd? Na stronie https://rankomat.pl/turystyka/ceny-w-turcji znajdziesz informacje dotyczące m.in. lokalnych cen. Dzięki nim łatwiej będzie Ci zaplanować budżet i panować nad wydatkami już na miejscu.

4. Izrael

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Izraelu, a mimo to temperatura wynosi tam około 17 stopni Celsjusza. W lutym będzie z kolei jeszcze cieplej. Warunki, podobnie jak na Cyprze czy w Turcji, sprzyjają zwiedzaniu. Dla niektórych mogą być optymalne nawet do tego, by się opalać. Kraj o bogatej historii i kulturze w okresie zimowym nadal wygląda pięknie — bujne i zielone rośliny sprawiają, że każdy spacer jest okazją do bliższego poznania przyrody.

Turystów mogą zaskoczyć wysokie ceny. Warto jednak szukać tańszych opcji np. pod względem noclegu, a także zaopatrzyć się w nieco swojego jedzenia. Jest to sposób na oszczędzanie i możliwość zwiedzania ciekawych miejsc nawet ze stosunkowo niskim budżetem.

5. Hiszpania

Temperatura w Hiszpanii w styczniu, w zależności od regionu, wynosi z reguły kilkanaście stopni. Najlepiej w tym czasie wybrać się w okolice wybrzeża, gdzie panują łagodne warunki. Sprzyjają one zwiedzaniu i poznawaniu zakątków kraju bez pośpiechu i otaczających Cię tłumów. Jeśli zależy Ci na tym, aby było cieplej, możesz wybrać się np. na Majorkę lub Teneryfę. Tam będzie około 20 stopni Celsjusza lub więcej, a to już dla wielu idealne warunki na plażowanie.

Poza sezonem ceny noclegów i atrakcji w Hiszpanii są znacznie przyjaźniejsze niż np. w lipcu i w sierpniu, gdzie hotel nad morzem może kosztować nawet kilkaset euro za dobę. Aby zaoszczędzić, warto szukać tanich miejsc do spania, a także do jedzenia — zwłaszcza tych, które odwiedzają lokalsi. Jedzą oni tam, gdzie ceny są w porządku, a jakość i świeżość dań nie jest wątpliwa.

Cypr, Egipt, Turcja, Izrael i Hiszpania to miejsca, które warto odwiedzić zimą. Będzie to tańsze niż w sezonie, a wciąż da Ci szansę na zapoznanie się z lokalną kulturą, historią i tym, jak żyją mieszkańcy danego regionu.