4.5/5 - (2 votes)

Wybierasz się na wakacje all inclusive? Jeśli tak, nie musisz się martwić o wydatki na jedzenie czy napoje podczas wyjazdu. To jednak nie oznacza, że nie będą Ci potrzebne dodatkowe pieniądze. Zastanawiasz się, co dokładnie ze sobą zabrać: gotówkę czy kartę? Doradzamy!

Wakacje all inclusive: jakie wydatki Cię czekają, a jakich unikniesz?

Wakacje w formule all inclusive to duża wygoda i, bardzo często, ogromna oszczędność pieniędzy. Powód jest prosty: w ramach takiego wyjazdu możesz oczekiwać w hotelu pełnego wyżywienia oraz możliwości korzystania z napojów w cenie. Najczęściej oznacza to, że skorzystasz z:

  • 3 posiłków: śniadania, obiadu i kolacji;
  • dodatkowych przekąsek w ciągu dnia (serwowanych np. na plaży czy przy basenach);
  • napojów bezalkoholowych – np. wody, napojów gazowanych typu cola i podobnych;
  • wybranych napojów alkoholowych – najczęściej lokalnych, w tym piwa, wina oraz koktajli przyrządzanych przez barmanów.

Są jednak wydatki w trakcie podróży all inclusive, które poniesiesz (w zależności od rodzaju formuły „all in” i samego hotelu). Mogą być związane np. z:

  • opłatą za wizę/podatkiem turystycznym – taki koszt pojawia się w niektórych krajach i warto go być świadomym; np. w Egipcie trzeba zapłacić 25 USD za wizę, a w Grecji obowiązuje podatek za każdą dobę pobytu (wysokość uzależniona od sezonu i klasy hotelu);
  • dodatkowymi usługami w hotelu – zapłacisz np. za korzystanie z minibaru, świeżo wyciskane soki owocowe, korzystanie z restauracji a’la carte czy za room service, a także za korzystanie z masaży, zabiegów SPA itp.;
  • wycieczkami fakultatywnymi – jeżeli podczas wakacji oczekujesz dodatkowych atrakcji poza hotelem;
  • pamiątkami.

Dlatego warto dobrze oszacować ilość środków zabieranych na wakacje – tak, aby mieć pod ręką tyle pieniędzy, aby wystarczyło na wszystkie wydatki.

Pieniądze na all inclusive: karta czy gotówka?

Na wakacje all inclusive, bez względu na cel podróży, warto zabrać zarówno kartę, jak i gotówkę. Oba środki płatnicze mogą być przydatne. Jakie jednak proporcje zachować? Wiele zależy od kraju, do którego wyjeżdżasz na urlop, a także od Twoich preferencji.

I tak:

  • jeżeli wybierasz się do kraju Unii Europejskiej, np. Hiszpanii, Włoch czy Grecji, w zdecydowanej większości miejsc bez problemu zapłacisz kartą, podobnie jak w Polsce; dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem może być dysponowanie większością środków w tej postaci, a korzystanie z gotówki tylko tam, gdzie to konieczne (np. przy zakupie pamiątek z lokalnych stoisk);
  • gdy jedziesz poza Europę, np. do Egiptu, Dominikany, na Kubę czy do Sri Lanki, lepiej zabrać ze sobą przede wszystkim gotówkę, a środki na karcie potraktować jako „awaryjne” – w tych państwach płatności kartą mogą być utrudnione lub obarczone dodatkowymi prowizjami.

Pieniądze na all inclusive: jak ograniczyć koszty płatności kartą?

Jeżeli zabierasz na wakacje kartę płatniczą, musisz wiedzieć, że z płatnościami oraz z wypłatą środków z bankomatów mogą się wiązać dodatkowe koszty. Jakie?

  • Przewalutowanie – jeżeli będziesz płacić kartą podpiętą do polskiego konta w złotówkach, bank przeliczy środki z lokalnej waluty obowiązującej w kraju wakacji. Kurs może być mniej korzystny.
  • Dodatkowe prowizje – są często pobierane za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Mogą je naliczać zarówno lokalni operatorzy, jak i polski wydawca karty.

Dlatego przed wyjazdem zadbaj o:

  • wyrobienie karty walutowej w walucie, która przyda się w kraju docelowym (np. dolary/euro) lub „podpięcie” polskiej karty wielowalutowej do rachunku w euro czy dolarach; alternatywą jest sięgnięcie po kartę wielowalutową, np. Revolut lub Zen – upewnij się tylko, że taki środek płatniczy będzie działał w kraju, do którego się wybierasz;
  • sprawdzenie warunków wypłaty środków z karty płatniczej, które są zapisane w Twojej umowie z jej dostawcą (znajdziesz je np. w tabeli opłat i prowizji).

W trakcie wyjazdu może się okazać, że bardziej będzie się opłacać jednorazowa wypłata większej ilości środków niż kilkukrotne wyciąganie mniejszych sum.

Pieniądze na all inclusive: jaką walutę zabrać i gdzie wymienić?

Jeżeli wybierasz się do kraju, w którym środkami płatniczymi są euro lub dolary, środki najlepiej wymienić jeszcze w Polsce, w banku lub w kantorze. Upewnij się, że punkt, do którego się udajesz, oferuje korzystny kurs – porównaj go np. z tym ogłoszonym przez NBP.

A co, jeśli jedziesz do państwa, w którym obowiązuje inna waluta? Wówczas najczęściej trudno jest dokonać wymiany gotówki jeszcze w Polsce lub kurs oferowany przez kantory jest niekorzystny. Zdecydowanie lepszą opcją jest więc wymiana złotówek na euro lub dolary i ich zamiana na lokalną walutę już na miejscu.

Gdzie dokonać wymiany? Najlepiej w oddziale banku. Dobrą opcją może być też skorzystanie z kantoru. Jednak przed dokonaniem transakcji warto dokładnie sprawdzić kurs – tak, aby nie zostać oszukanym.

Pamiętaj też, że pieniądze najlepiej trzymać w sejfie w pokoju, wraz z dokumentami tożsamości. W wielu hotelach sejf jest dostępny bezpłatnie, a jego obsługa jest bardzo prosta.

Już wiesz, czy potrzebujesz gotówki, czy kart płatniczych? Możesz więc śmiało wyruszać na urlop!