Darmowe noclegi od Airbnb

Z tematem podróżowania poza środkami transportu istotnym punktem w budżecie stanowi nocleg. Patent na spakowanie namiotu do bagażu podręcznego pokazywaliśmy tutaj oraz to, w jaki sposób zapakować do środka odzież, żeby wyglądać w miarę przyzwoicie tutaj. Miejsc na rozbicie naszego domu spotykamy zawsze bez liku i cały czas polecamy ten sposób podróżowania, bo dostarcza wiele emocji i pozwala na dotarcie do magicznych zakątków naszego globu. Niemniej, nie zawsze nocowanie pod namiotem jest komfortowe, czy w ogóle możliwe, ze względu na warunki pogodowe. Posiłkować musimy się wówczas bardziej lub mniej tradycyjnym sposobem wyszukiwania miejsca do spania. Mieliśmy okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z Warszawską Grupą Wyjazdową, a w ramach przygotowania się do prelekcji scharakteryzowaliśmy większość sposobów znajdywania noclegu. Proponujemy się zapoznać z powstałą prezentacją, ponieważ zebraliśmy wiele przydatnych adresów i patentów. Prezentacje można pobrać pod tym wpisem.

Dobra, tyle słowem wstępu. Czas powiedzieć trochę więcej o Airbnb. Jest to portal, który łączy osobę prywatną, która ma do wynajęcia dom/mieszkanie/pokój z podróżnikiem, który aktualnie noclegu poszukuje. Warunki zatem potrafią być bardzo rozmaite, ale większość ofert jest dobrze opisana w ogłoszeniu, a portal pozwala na przeczytanie recenzji lokalu, więc kupujący ma możliwość doboru oferty pod swoje indywidualne wymagania. I oczywiście działa to w drugą stronę, właściciel może się zgodzić czy nas przyjąć czy nie. Cały proces jest zautomatyzowany, płatność dokonana jest przez portal Airbnb lub jego odpowiedniki (Wimdu, Housetrip, HomeAway…). Realizacja noclegu poprzez taki portal daje nam kilka dodatkowych możliwości. Przede wszystkim liczba Hoteli/Hosteli powiększa się o dużą liczbę ofert prywatnych, co zwiększą konkurencyjność rynku. Drugą sprawą jest, że cena od osoby prywatnej jest bardzo często korzystniejsza, szczególnie w momencie imprez masowych. Przykładowo w Poznaniu odbywa się cykliczna impreza typu Pyrkon, gdzie zjeżdża się mnóstwo miłośników fantastyki i jednocześnie ceny hoteli/hosteli są wyższe. Jednocześnie prywatny właściciel nie monitoruje wszystkich imprez masowych i ma ceny na stałym poziomie.

Tematem tego wpisu są jednak darmowe noclegi. Można je uzyskać poprzez portal Airbnb dzięki kodom rabatowym. Portal wypuścił kody na 10 € bez minimalnej wartości zamówienia. Kody zostały wypuszczone jesienią roku 2015 i nie wiadomo do kiedy mają ważność, niemniej większość z nich funkcjonuje w dalszym ciągu. Zasady działania są proste: kody rabatowe funkcjonują i są poprawne w odległości 100 km od danego miasta, bądź na obszarze całego regionu/kraju. Oto lista kodów:

AMSTERDAN2015
ANDALOUSIE2015
BALI2015
BARCELONE2015
BELGIQUE2015
BERLIN2015
BRUXELLES2015
BUDAPES2015
COPENHAGUE2015
CROATIE2015
DUBLIN2015
FLORENCE2015
ECOSSE2015 (Szkocja)
ESPAGNE2015
IRLANDE2015
ISTAMBUL2015
LISBONNE2015
LONDRES2015
MADRID2015
MALTE2015
MOROC2015
MARSEILLE2015
MILAN2015
MONTREAL2015
MOSCOU2015
NORVEGE2015
POLOGNE2015
PORTUGAL2015
PRAGUE2015
ROME2015
SARDAIGNE2015
SICILE2015
STOCKHOLM2015
VIENNE2015
SANFRANCISCO2015
MIAMI2015
NEWYORK2015
ISRAEL2015

 

Wystarczy więc, że znajdziemy nocleg, który kosztuje około 40 zł i po wpisaniu kodu cena spada do zera. Wpisujemy więc interesujący nas kierunek i włączamy filtr cenowy do wartości, która jest przez nas akceptowalna.

Poniżej znajdują się dostępne oferty, a po prawej stronie mapka, gdzie ten nocleg się znajduje. Wystarczy, że wejdziemy w interesujące nas ogłoszenie i klikniemy w prawym oknie „poproś o rezerwację” bądź „rezerwacja natychmiastowa”. W tym drugim przypadku Host z góry akceptuje naszą propozycję i pieniądze są pobierane od razu z konta. W przypadku kiedy gospodarz musi zaakceptować nasz pobyt, to także podajemy dane karty płatniczej i jeżeli dostaniemy akceptację to środki pieniężne zostaną pobrane. Jeżeli zostaniemy odrzuceni lub gospodarz nie odpowie w ciągu 24 godzin to cała rezerwacja jest anulowana, a pieniądze nie zostaną ruszone z naszego konta. Teraz musimy tylko kliknąć słowo „kupon” znajdujący się nad sumą rezerwacji. Otworzy się okienko, gdzie należy wpisać kod rabatowy, a cena zredukuje się automatycznie. Poniżej prezentujemy 3 przykładowe rezerwacje: pokój prywatny we Wrocławiu, pokój współdzielony w Lizbonie, a także pokój dwuosobowy na Malcie.

   

Istnieje jednak kilka ograniczeń i kilka sposobów na ich obejście. Po pierwsze kod jest jednorazowy dla danego użytkownika. Możemy więc zarezerwować tylko jedną noc w danym miejscu, natomiast część kodów się pokrywa. Możemy więc raz skorzystać z kodu LISBONNE2015 a po raz drugi z PORTUGAL2015, możemy także wpisać ESPAGNE2015. Według mapy z Lizbony do Hiszpanii jest około 200 km, ale kod działa – nie mam żadnych pytań. Można więc próbować innych kombinacji także, bo spróbować i sprawdzić nie zaszkodzi. W podobny sposób, przykładowo można zarezerwować nocleg w Wenecji korzystając z kodu odpowiadającego za obszar Chorwacji. 

 

Innym sposobem jest zarezerwowanie noclegów z różnych kont, ale tutaj proponujemy być bardzo ostrożnym. Żaden portal nie lubi multikont i najpierw banuje użytkowników, a później wyjaśnia sprawę albo i nie. Jeżeli zostaniemy zbanowani, to znaczy, że dla Airbnb nie istniejemy już, a wraz z nami nasze rezerwacje i dokonane płatności. Dlatego jeżeli już postanowimy założyć dodatkowe konto to zakładamy je na inna osobę, wszystkie dane personalne, maile oraz karty płatnicze nie mogą się dublować i najlepiej, żeby rezerwacji dokonywać z różnych adresów IP. Jednym słowem zmieniamy dokładnie wszystko. Dlaczego Airbnb jest aż tak przewrażliwione na temat multikont? Głównie dlatego, że jeżeli zaprosimy nowego znajomego do skorzystania z usług pośrednika to zarówno my, jak i nasz znajomy dostaje kupon o wartości 80 zł na start – zupełnie za darmo. Ten kupon jest jednak obwarowany minimalną kwotą rezerwacji 75 $ (bez opłaty serwisowej) i jest ważny przez rok. Jeżeli zakładasz konto to dostajesz tę kwotę od razu do wykorzystania. Jeżeli to Ty zapraszasz znajomego to kwotę otrzymasz po pierwszej podróży znajomego (za co najmniej 75 $). Szczegółowe warunki można zobaczyć tutaj

* Drobna, aczkolwiek istotna uwaga. Jeśli znajdziesz nocleg za kwotę np. 30 zł, wprowadzisz kod i uzyskasz ujemną cenę za nocleg to nie licz na to, że będziesz spać w wyszukanym miejscu. Najprawdopodobniej rezerwacja zostanie anulowania, ponieważ nie istnieje możliwość zapłacenia ujemnej kwoty transakcji.

Podawane powyżej kody nie posiadają żadnych ograniczeń, poza tym że są jednorazowe i wymagają założenia konta na portalu Airbnb. Jeżeli nie masz jeszcze konta to zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszego zaproszenia i odebrania 80 zł.