Majorka – najważniejsze informacje

Największa wyspa w archipelagu Balearów położona na Morzu Śródziemnym, której stolicą jest Palma de Mallorca. Hiszpański zakątek, który jest wystarczająco oddalony, by poczuć tam egzotykę, ale na tyle blisko położony by czuć się jak w Europie. Podróż na Majorkę nie musi być droga, ale z pewnością będzie ekscytująca i zadowalająca, bo każdy z nas znajdzie sobie na niej miejsce, które mu się spodoba.

TRANSPORT NA WYSPĘ

My dwukrotnie lecieliśmy na Majorkę. Zawsze była to kombinacja w postaci:

POZ – SXF – POZ – PolskiBus
SXF – PMI – SXF – Ryanair/Easyjet

Regularnie trafiają się loty poniżej 20 € w jedną stronę. My poszukaliśmy dokładniej i zapłaciliśmy 13 € w roku 2015 oraz 25 € w roku 2017 łącznie w obie strony. Na Majorkę można jeszcze lecieć z Barcelony albo np. ze Sztokholmu Skavsta. Połączeń jest mnóstwo i to od Ciebie zależy, które wybierzesz.

AUTOSTOP

W teorii:

Autostop w Hiszpanii jest niedozwolony. Za stopowanie grozi Ci mandat (nawet kilkaset euro). Koniec teoretyzowania.

W praktyce:

Rok temu próbowaliśmy autostopować. Wyjazd ze stolicy wyspy nie był najłatwiejszy, ponieważ czekaliśmy ponad godzinę na okazję. Tak czy inaczej – jeśli już się złapało kogoś, kto chciał nas podwieźć to tak, jak Starsza Pani, specjalnie dla nas jechali ładniejszą trasą. Nie autostradą, a drogą, która wiła się pośród gór i gai oliwnych. Z mniejszych miejscowości nie było problemu z powrotem do Palmy, ale jedyne, co się pojawiało to bariera językowa. Nie wszyscy mieszkańcy Majorki posługują się językiem angielskim, ale każdy z nich, który wykaże chęć zainteresowania się z Tobą dogada, ponieważ sam będzie tego chciał. My autostopem dotarliśmy do Alcudii, Valldemossy, Soller i przejechaliśmy przez malowniczą Deię.

TRANSPORT LOKALNY NA WYSPIE

Majorka to wyspa, która jest obłożona ogromną ilością autobusów, kursujących regularnie z rozkładem jazdy. Na stronie TIB Mallorca można znaleźć wszystkie niezbędne informacje, tj. ceny biletów, trasy przejazdów oraz godziny przyjazdów/odjazdów autobusów z przystanków, a także mapę. Strona działa w języku angielskim, więc nikt nie powinien mieć problemów żeby się na niej odnaleźć tym bardziej, że została dobrze zorganizowana. Dojazd z/na lotnisko do/z Palmy to linia nr 1 (jednym z przystanków jest Plac Espanya) – nieważne jest to, ile przystanków ma się zamiar przejechać, bilet będzie kosztować 5 € od 1 osoby. Po stolicy wyspy jeżdżą autobusy oznaczone jako EMT oraz dwie linie metra: M1 i M2, a po wyspie podróżować można jeszcze trzema pociągami: T1, T2 oraz T3. Wyspa jest bardzo dobrze skomunikowana i można dotrzeć niemalże w każde miejsce.

NOCLEGI

Mieszkając przez chwilę na Majorce skorzystaliśmy z serwisu Airbnb.pl. Zarówno, w jednym, jak i w drugim przypadku wybór był trafiony. Ponad rok temu wynajęliśmy w pięć osób w pełni umeblowane i wyposażone mieszkanie oddalone ok. 400 metrów od Placa Espanya. Tydzień temu był to wynajęty pokój, a mieszkanie dzieliliśmy z młodym małżeństwem (właścicielami) oraz ich trzema kotami – było oddalone ok. 700 metrów również od Placa Espanya. Lokalizacje były bardzo dogodne i wręcz idealne na spacer od rana po Palmie, popołudniową przerwę i kolejne wyjście na miasto już wieczorem. Wybór na Airbnb.pl jest ogromny.

CZEGO WARTO SKOSZTOWAĆ? CO PIĆ?

Warto skorzystać i spróbować prawdziwej, hiszpańskiej paelli. Ta podawana na Majorce charakteryzuje się ogromną ilością dodatków w postaci owoców morza, takich jak krewetki, małże i inne muszle, których nazwy nie znam, a które są świeże i pachnące. Majorka to również hiszpański (czasami tak nazywany) słodki chlebek, czyli ensaimada. Podawany do kawy w mniejszej formie, sprzedawany jako jeden, duży zakrętas w piekarniach. Przyprószony cukrem pudrem smakuje wyśmienicie i rewelacyjnie poprawia nastrój. Ponadto, bogactwo owoców: pomarańczy, winogron, truskawek czy warzyw: kopru włoskiego, karczochów, świeżej fasoli w grudniu to raj dla smakoszy. Miejscowe wyroby serowarskie śnią się nie jednemu po powrocie, a w szczególności owcze sery dojrzewające. Pić należy wino. Albo sangrię. Albo kawę z kafetery lub z ekspresu, bo te rzeczy na wyspie smakują wybitnie. I warto ze sobą zabrać pimenton, czyli paprykę słodką lub ostrą wędzoną do plecaka, bo ten hiszpański jest najlepszy.

PRZYKŁADOWE CENY

Pimenton puszka 100 g – 1.20 EUR
Paella z owocami morza – 10.90 EUR
Butelka wina 0.7 l – od 1.50 EUR
Pomarańcze 1 kg – od 0.70 EUR
Winogrona 1 kg – od 1 EUR
Ser dojrzewający 1 kg – od 9 EUR

CO JEST WYJĄTKOWEGO NA MAJORCE?

Opowiem Ci historię właściciela mieszkania, od którego ostatnio wynajęłam pokój dla siebie i dla mojej Mamy. Otóż z pochodzenia jest Włochem, jego żona również. Mieszkał i studiował w Mediolanie, a urodził się i wychowywał pod samymi szczytami Alp. Ukończył studia na kierunku fizyka i nie mógł znaleźć pracy w zawodzie. Jak to w życiu bywa, przez przypadek znalazł ofertę pracy, której jedynym warunkiem był wyjazd – podjęcie pracy albo w Rzymie albo na Majorce w Palmie. Długo się nie zastanawiając wybrał tę drugą opcję, która była dla niego obca. Podobny, ale jednak inny kraj. Wyspa, a nie stały kontynent. Dlaczego to zrobił?

„Chciałem mieszkać w miejscu, które będzie różnorodne. I tak w zasadzie jest. Na Majorce są i góry, po których można się wspinać, a w weekend wybrać się na trekking, i ciepła woda, w której można się kąpać oraz piękne plaże. Roślinność jest różnorodna i bogata. Rosną tutaj przepiękne kwiaty i drzewa, są gaje oliwne, winoroślą pośród których biegają owce, osły, kozy, a nawet strusie. Pogoda jest umiarkowana, w zimie jest zimno („jedyne” 15-17 st.C), ale się nie zamarza, a w lecie można się wygrzać. Produkuje się tutaj rewelacyjne wina, a zależało mi jeszcze na tym, żeby cały rok dojeżdżać do pracy na rowerze, ponieważ bez tego nie wyobrażam sobie życia. Chciałem jeszcze mieszkać w mieście, ale niedużym, żeby nie przytłoczyło to moich dzieci i mieć jednocześnie dostęp do wsi i do natury. Turyści nie są natrętni w sezonie, bo tutaj każdy się relaksuje i nerwy gdzieś uciekają. Sąsiedzi są pomocni, każdy się ze sobą wita, a znajomych, z którymi mogę porozmawiać mam sporo. Poza tym, pomyślałem wtedy, że chciałbym mieszkać w miejscu, w którym będzie ciepło w zimie, bo w życiu już wymarzłem swoje.”

To kiedy planujesz wybrać się na Majorkę?