Azory - Sao Miguel. Najważniejsze informacje

Azory to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych delikatnie rozstrzelony na Oceanie Atlantyckim pośrodku niczego będący częścią malowniczej Portugalii. Patrząc na mapę zobaczymy Europę po prawej, po lewej stronie Amerykę Północną, a pomiędzy nimi kilka malutkich punkcików. Sao Miguel to jedna z wysp, której stolicą jest Ponta Delgada. O tyle wygrywa z pozostałymi, że to właśnie tutaj znajduje się lotnisko, na którym ląduje Ryanair i EasyJet. Są to tanie linie lotnicze, czyli coś, co my lubimy najbardziej!

TRANSPORT NA WYSPĘ

Najprościej samolotem, np. z Londyn Stansed czy Porto bądź Lizbony liniami Ryanair. Jednocześnie jest to sposób prawdopodobnie najtańszy. Ponadto, do Ponta Delgada latają: EasyJet, TAP Portugal czy SATA. Ostatni z przewoźników wymienionych wcześniej pozwala również na przemieszczanie się pomiędzy wyspami. Jeżeli myślimy o transporcie morskim to pomiędzy wyspami jest on zorganizowany pod banderą Atlanticoline, natomiast z kontynentem połączenia na próżno szukać.

AUTOSTOP

W tej kwestii nie mamy doświadczenia. Nie tym razem, ponieważ wynajęliśmy samochód. Tak czy inaczej tę część mamy do nadrobienia, ale… Uważam, że autostop „będzie działać”, ponieważ albo zabierze Cię mieszkaniec albo osoba, która zwiedza tę wyspę i postanowi Cię gdzieś podrzucić. Nie mniej, moim zdaniem trudno będzie dojechać za pomocą kawałka kartki z nazwą do upragnionego celu, który znajdziesz na mapie. Powód? Miejscowi nie często zapuszczają się w atrakcje turystyczne swojej wyspy, ale znają schowane miejsca, które warte są poświęcenia chwili. Szczerze jednak trzeba oddać, że w samolocie towarzyszyli nam łaziki, których sklasyfikowalibyśmy jako kandydatów na autostop, spotkaliśmy ich później na drugim końcu wyspy, więc jakoś przedostać się musieli.

WYNAJEM AUTA

Bezproblemowy. Na każdym kroku znajdziesz wypożyczalnię, a co kilkanaście minut miniesz się z autem z konkurencyjnej firmy. W centrum Ponta Delgada oraz przy samym rynku znajduje się co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście wypożyczalni aut. Na lotnisku pół terminala jest zajęte przez wypożyczalnie. Warto więc porównać oferty, zarówno z firm globalnych oraz tych lokalnych. My wypożyczyliśmy Opla Corsę za 24 € za dzień bez limitu kilometrów. (Należy pamiętać, że byliśmy w styczniu, w czasie gdzie o turystę naprawdę trudno, my płaciliśmy kartą debetową, niemniej w sezonie proponujemy zabezpieczyć się kartą kredytową). Wymogiem było oddanie auta z tą samą ilością paliwa. Plusem była możliwość oddania samochodu na lotnisku, gdzie jeden z pracowników przejął Corsę od nas. Ani nie był wymagany szczególny porządek w aucie ani czystość. Padło pytanie, czy auto dobrze się sprawowało i czy jesteśmy zadowoleni? Po potwierdzeniu od razu udaliśmy się do hali odlotów, więc jest to bardzo wygodny sposób. Na podróżowanie również, ponieważ w wiele z pozoru niedostępnych miejsc można dostać się bezproblemowo. Minusem są wąskie drogi i w naszym przypadku fatalne warunki pogodowe. Należy uzbroić się w cierpliwość i po prostu prowadzić.

TRANSPORT LOKALNY

Nie korzystaliśmy, jednakże po wyspie regularnie kursują mini busy. Ponoć nawet do ważniejszych atrakcji, ale… Nie jestem przekonana czy do każdego miejsca. Sao Miguel ma mnóstwo poukrywanych malusieńkich zakątków, które warto odwiedzić i się nimi napawać. Dla przyzwoitości wklejamy link bezpośrednio do przewoźnika na największej wyspie: www.smigueltransportes.com Proponujemy jednak próbować autostopu lub zainwestować w samochód i potraktować go jako…

NOCLEGI

… sypialnię. Bo dlaczego by nie? W ramach cięcia kosztów jest to bardzo dobry pomysł. Może nie najwygodniejszy, ponieważ niczym przyjemnym jest wbijanie się w nerki zaczepu od pasów bezpieczeństwa czy brak możliwości wyprostowania nóg. Jeżeli preferujesz spanie „pod chmurką” to ze szczerego serca Cię do tego namawiam. Do tego stopnia, że jeśli będzie piękna pogoda to nawet nie musisz rozkładać stelażu – wystarczający będzie krzaczek na uboczu. Zwrócić należy tylko uwagę na krowy, bo mimo tego, że wyglądają na sympatyczne to nigdy nie wiadomo jak podejdą do namiotu. Przytoczyć muszę tutaj rozmowę z policjantem na lotnisku, który polecał nam piesze wędrówki z namiotem przez całą wyspę. Wnioskuję z tego, że jest to legalne, a z całą pewnością akceptowalne wśród mieszkańców. Poza tym, można skorzystać z noclegów przez Airbnb, gdzie można wynająć pokój, parter domu, a nawet całą rezydencję! W większych miastach/miasteczkach funkcjonuję również hotele, które z całego zestawienia wypadają najdrożej. Azory nie są jeszcze turystycznym eldorado i ceny noclegów, podobnie jak w Portugalii kontynentalnej pozostają w strefie przyzwoitości.

CZEGO WARTO SKOSZTOWAĆ? CO PIĆ?

Oczywiście owoców morza, ponieważ jest ich tutaj dostatek. Poza tym najbardziej znane Cozido das Furnas, czyli całościowy obiad gotowany przez ok. 8 godzin w źródłach termalnych (zakopuje się naczynie wypełnione po brzegi warzywami oraz mięsem). Wołowiny, która na Sao Miguel jest prawdziwym rarytasem, a to poprzez swobodnie hasające krowy. Całość przegryźć ananasem z plantacji azorskiej, a na końcu popić naparem herbacianym z jednej z plantacji herbaty. Na deser uraczyć się białym serem produkowanym na wyspie, który jest znakomity. Delikaty i niezwykle aromatyczny. Krowi (najczęściej) bądź kozi. Jeśli ktoś preferuje żółte sery to też znajdzie wybór wśród bardzo dobrej jakości produktów. Spróbować zielonego wina, które jest bardzo orzeźwiające.

PRZYKŁADOWE CENY

Ananas 1 kg
Ananas 1 kg azorski
Ser biały 150 g
Bułki 6 szt.
Woda butelkowana 1.5-2.0 L
Kukurydza w puszcze 200 g
Herbata z plantacji (liście) 90 g
Butelka wina

2 €
4 €
0.80 €
1.40 €
0.70-1.00 €
0.80 €
2.00-3.50 €
od 2-3 € wzwyż…

 CO WARTO KUPIĆ?

Jestem maniakiem herbacianym. Miłośnikiem zakochanym bez pamięci, ale jednak odróżniającym dobro od złego. Herbata z Sao Miguel do najwybitniejszych pod względem aromatu i bukietu smakowego nie należy, ale warto wejść w jej posiadanie w ramach ciekawostki. Do wyboru orange pekoe, pekoe oraz broken leaf. Można zakupić herbatę czarną bądź zieloną.

Warto zaopatrzyć się w kawałek sera na drogę, a jeśli pozwoli nam na to bagaż to w dużą ilość do domu. Sery są wyborne. Jeśli lubujesz się w ceramice to tutaj również znajdziesz talerzyki, miseczki, sztućce, patery czy figurki malowane ręcznie, a także znane w całej Portugalii azulejos.

CO JEST WYJĄTKOWEGO W AZORACH?

Woda. Zdecydowanie woda i jeszcze więcej wody. Mniej więcej 1500 km wody w każdą stronę. Ale spotkamy tutaj także wodę siarkową, w której można się wygrzewać całe dnie, niestety pachnie nieprzyjemnie. Inną wodą w której możemy się swobodnie wykąpać, jest geotermalna, także bardzo ciepła i relaksująca. Ewentualnie kąpiel pod wodospadem, bo czemu by nie? Wszystkie te przyjemności w dżungli, pośród bujnej roślinności, która czerpie swoją siłę z niczego innego jak dostatku wody. Hortensje rosną w krzakach o średnicy 3 metrów i wszyscy traktują je jako dzikie chwasty. Trawy mają tak zielony kolor, że nawet informatycy nie znajdą określenia na tą barwę. Różnorodność powala: pomarańcze, banany, herbata, ananasy oraz tysiące innych roślin, których nazwy nie znamy. I znów musimy wrócić do wody, tym razem w kontekście fauny. Z wyspy oraz jej bezpośredniego otoczenia można obserwować delfiny, wieloryby a pod taflą wody pewnie też się coś znajdzie, bo nurkowanie tutaj jest mocno reklamowane. Gorąco polecamy także piesze wędrówki, spis tras można odnaleźć tutaj:http://trails.visitazores.com/en/trails-azores

Poniżej umieszczamy właśnie stworzoną mapę, gdzie dodaliśmy wiele odnośników z linkami.

KILKA SUCHYCH INFORMACJI Z INTERNETU

CALDEIRA VELHA 

Novembro a Fevereiro > 09:00 às 17:00
Março e Outubro > 10:00 às 18:00
Abril a Setembro > 09:00 às 20:30

O Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha está aberto todos os dias da semana e oferece ao visitante infra-estruturas base como instalações sanitárias, duches e vestuários. 

Preçário:
Bilhete Individual: 2,00€
Bilhete Família (4 pessoas): 4,00€
Bilhete Sénior: 1,00€
Cartão Jovem/Interjovem: 1,00€
Crianças (0 aos 3 anos): entrada gratuita
Crianças (4 aos 12 anos): 1,00€
Pessoas com necessidades especiais: 1,00€

Poça da Dona Beija 

We’re open, every day, from 07:00AM to 11:00PM (Last admission at 10:30PM).
Entrance fee: 3€ for adults and 2,50€ for children up to 6 years old (ID required). One ticket corresponds to only one daily entrance. 
The ticket can only be purchased on our ticket office.

   Terra Nostra Gerden

Summer
1st April to 30th September – 10 am to 7 pm
Winter
1st October to 31st January – 10 am to 5 pm
1st February to 31st March – 10 am to 5.30 pm
Prices:
Children: €3.00