Najpiękniejsze zamki Anglii, które warto odwiedzić

0
338
3/5 - (1 vote)

Zamki są jednym z głównych skarbów Wysp Brytyjskich. Odwiedzając Anglię, trudno przeoczyć je w krajobrazie. Ze swoją bogatą historią, wspaniałą architekturą i przepięknymi sceneriami w tle, zamki te stanowią idealne miejsce na podróż w czasie. W tym artykule przedstawimy najpiękniejsze zamki Anglii, które warto dodać do listy miejsc do odwiedzenia.

1. Zamek Tower of London

Historia

Tower of London, znany również jako Her Majesty’s Royal Palace and Fortress, to zamek położony w centrum Londynu nad rzeką Tamizą. Został wybudowany w 1066 roku przez Wilhelma Zdobywcę jako symbol jego władzy nad Anglią.

Ciekawostki

To tutaj przechowywane są brytyjskie klejnoty koronne. Zamek przez wieki służył także jako więzienie, a w jego murach wielu słynnych ludzi straciło życie, w tym Anne Boleyn i Katherine Howard.

Wskazówka dla podróżnika

Planując wizytę, warto zarezerwować bilety online, by uniknąć długich kolejek.

2. Zamek Windsor

Historia

Zamek Windsor to jedna z głównych rezydencji królewskich i najdłużej zamieszkany zamek na świecie. Król Henryk I wybudował go w XI wieku, a od tego czasu był on wielokrotnie rozbudowywany i modyfikowany.

Ciekawostki

To główna rezydencja królowej Elżbiety II. Gdy królowa jest w zamku, można zauważyć unoszącą się nad nim królewską flagę.

Wskazówka dla podróżnika

Windsor znajduje się niedaleko Londynu, więc jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę.

3. Zamek Alnwick

Historia

Zamek Alnwick w hrabstwie Northumberland jest jednym z najpiękniejszych zamków w Anglii. Zbudowany w XI wieku, służył jako obronna forteca przed inwazjami Szkotów.

Ciekawostki

Dla fanów „Harry’ego Pottera” zamek ten może być znany jako Hogwart. Wielokrotnie był on miejscem kręcenia filmów i seriali.

Wskazówka dla podróżnika

Zamek Alnwick oferuje liczne atrakcje, w tym pokazy lotów ptaków drapieżnych i ogrody z trującymi roślinami.

4. Zamek Leeds

Historia

Zamek Leeds został wybudowany w 1119 roku w hrabstwie Kent. Otoczony jest wodą i posiada przepiękny park.

Ciekawostki

W zamku tym odbywały się liczne bale i przyjęcia, które przyciągały brytyjską elitę.

Wskazówka dla podróżnika

Oprócz zwiedzania zamku warto także odwiedzić przyległy do niego labirynt z żywopłotu.

Anglia obfituje w przepiękne zamki, które są świadkami bogatej i złożonej historii tego kraju. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i opowieści, które zachwycą każdego miłośnika historii, architektury czy pięknych krajobrazów. Bez względu na to, czy jesteś fanem królewskich historii, fascynujących legend czy filmów i książek, w Anglii znajdziesz zamek idealny dla siebie.

5. Zamek Dover

Historia

Zamek Dover, usytuowany nad Białymi Klifami Dover, jest nazywany „Kluczem do Anglii” ze względu na jego strategiczne położenie. Został wybudowany w XI wieku, ale miejsce to pełniło funkcje obronne już w czasach rzymskich.

Przeczytaj także:  W ślad za literaturą: Miejsca, które zainspirowały największych angielskich pisarzy

Ciekawostki

Podczas II wojny światowej zamek Dover był centrum operacji ratunkowych podczas ewakuacji z Dunkierki. Podziemne korytarze i bunkry służyły jako sztab dowodzenia i schronienie dla żołnierzy.

Wskazówka dla podróżnika

Wizyta w podziemnych tunelach to prawdziwa podróż w czasie. Można tam doświadczyć, jak wyglądało życie podczas oblężenia w czasie wojny.

6. Zamek Warwick

Historia

Zamek Warwick, położony w hrabstwie Warwickshire, został zbudowany w 1068 roku na polecenie Wilhelma Zdobywcy. Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Anglii.

Ciekawostki

Zamek jest znany z powodu wielu duchów, które rzekomo tam mieszkają, w tym ducha Sir Fulk’a Greville’a, który został zamordowany w jednym z pokojów.

Wskazówka dla podróżnika

Dla tych, którzy szukają dreszczyku emocji, zamek oferuje nocne wycieczki z przewodnikiem, opowiadające o duchach i tajemniczych historiach.

7. Zamek Tintagel

Historia

Zamek Tintagel w Kornwalii jest ściśle związany z legendami o królu Arturze. Mówi się, że to właśnie tutaj urodził się słynny król.

Ciekawostki

Chociaż obecne ruiny zamku pochodzą głównie z XIII wieku, miejsce to pełniło ważną funkcję już w czasach rzymskich. Zamek jest otoczony przez spektakularne klify i oferuje niesamowite widoki na Atlantyk.

Wskazówka dla podróżnika

Zamek Tintagel nie jest łatwo dostępny ze względu na strome ścieżki i schody, ale widoki i magia tego miejsca są tego warte.

Zamki Anglii są niewątpliwie jednymi z najbardziej fascynujących atrakcji tego kraju. Każdy z nich opowiada inną historię, oferując przy tym niezapomniane wrażenia estetyczne. Od legend króla Artura po tajemnice II wojny światowej – w tych murach kryje się wiele sekretów. Wizyta w tych miejscach to nie tylko lekcja historii, ale także okazja do podziwiania majestatycznych krajobrazów, które tworzą niepowtarzalną atmosferę każdego z tych zamków. Wyrusz więc w podróż po Anglii i pozwól się oczarować jej zamkom.

8. Zamek Bodiam

Historia

Zamek Bodiam w East Sussex jest jednym z najlepszych przykładów średniowiecznej fortecy w Anglii. Wybudowany w 1385 roku przez sir Edwarda Dalyngrigge, miał bronić przed inwazjami Francji podczas Wojny Stuletniej.

Ciekawostki

Jego idealnie zachowane fosy i wieże czynią go ulubionym miejscem dla fotografów oraz rodziny szukającej pikniku w zabytkowym otoczeniu.

Wskazówka dla podróżnika

Zamek jest często miejscem różnego rodzaju wydarzeń, takich jak rekonstrukcje historyczne czy festiwale średniowieczne, dlatego warto sprawdzić kalendarz imprez przed wizytą.

9. Zamek Hever

Historia

Zamek Hever w hrabstwie Kent to rodzinne siedzibisko rodziny Boleyn, w tym Anne Boleyn, drugiej żony króla Henryka VIII. Początki zamku sięgają 1270 roku, choć wiele jego części zostało dodane i zmienione w późniejszych wiekach.

Ciekawostki

W zamku znajdują się pięknie urządzone komnaty, w tym sypialnia Anne Boleyn, oraz przepiękne ogrody, w których można spędzić cały dzień na relaksie.

Wskazówka dla podróżnika

W okolicach zamku Hever organizowane są często spektakularne pokazy jazdy konnej, które przyciągają tłumy turystów.

10. Zamek Durham

Historia

Zamek Durham, położony na północnym wschodzie Anglii, został wybudowany w XI wieku na polecenie Wilhelma Zdobywcy. Służył jako pałac biskupi przez wieki i jest teraz częścią uniwersytetu.

Ciekawostki

Wraz z katedrą Durham, zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku.

Wskazówka dla podróżnika

Studenci oprowadzają zwiedzających po zamku, dzięki czemu można dowiedzieć się ciekawostek z pierwszej ręki oraz poczuć klimat uniwersyteckiego miasteczka.

Anglia jest domem dla niezliczonych, zapierających dech w piersiach zamków, które są świadkami jej bogatej i burzliwej historii. Niektóre z nich są doskonale zachowane, inne są romantycznymi ruinami, ale każdy ma własną historię do opowiedzenia. Dla tych, którzy kochają historię, architekturę lub chcą poczuć się jak w bajce, wizyta w tych zamkach to obowiązkowy punkt każdej podróży po Anglii.