Jak dojechać/dolecieć na lotnisko w Modlinie, nie tracąc przy tym zmysłów i zdolności kredytowej?

Przez długi czas wyszukując najlepsze oferty lotnicze staraliśmy się omijać lotnisko w Modlinie. Owszem, Ryanair ma bardzo pokaźną siatkę połączeń w bardzo ciekawych cenach, ale wychodziliśmy z założenia, że taniej/szybciej/wygodniej/łatwiej wyjdzie nas lot z lotniska z miasta. I rzeczywiście często, jeżeli doliczyć koszt dojazdu do Modlina ostatecznie cena była taka sama, jak za lot z Poznania czy Wrocławia. Zachęcił nas jednak pewien kierunek i kupiliśmy bilety, jednocześnie orientując się, jak dostać się na lotnisko i jaki patent wykorzystać, aby nie zbankrutować przy tym. Prezentujemy kilka z analizowanych opcji:

- ModlinBus
- Ryanair + Wizzair – loty międzynarodowe
- Ryanair – loty krajowe
- BlaBlaCar
- Autostop
- PKP
- Translud
- Taxi
- Samochód

1. ModlinBus – patent na dojazd za 9 zł!

Pierwsza myśl na temat dojazdu na lotnisko w Modlinie to ModlinBus. Wydaje się to najprostszą i według reklamy najtańszą opcją dostania się z Warszawy. Siatka połączeń jest bardzo gęsta, a liczba przystanków zachęcająca. Ostatecznie właśnie tą ścieżkę wykorzystaliśmy w jedna stronę, ale początkowo byliśmy przerażeni ceną, jaką nam proponują:

Zarówno jak byśmy jechali PolskimBusem jak i PKP to musimy wykorzystać trasę o bardzo mało atrakcyjnej cenie . Wybieramy, więc inną trasę: Lotnisko Modlin – Dworzec Zachodni. Trasa mniej uczęszczana, autobusy jadą rzadziej, ale ceny przyjemniejsze. Zobaczymy, co z tego da się wykorzystać:

Kupiliśmy bilety za 9 zł i w drogę. Według przewoźnika możliwa jest zamiana biletu na wcześniejszy lub na późniejszy kurs. Wykorzystajmy to! Tuptamy do okienka i prosimy o zmianę biletu z 6:05 na 22:30 dnia poprzedniego. Pani z miłym uśmiechem informuje nas, że nie ma najmniejszego problemu.

Czyli już jesteśmy 16 zł do przodu. Czekamy na autobus, a tutaj podjeżdża z linii kursującej na dworzec centralny. Podchodzimy do kierowcy i pytamy, czy możemy się zabrać i znowu z szerokim uśmiechem słyszymy, że najmniejszego problemu nie ma i zaprasza nas do środka.

Ostatecznie zamiast 28 zł płaciliśmy 9, zamiast nocki na lotnisku jechaliśmy nocnym pociągiem, zamiast jechać na dworzec Zachodni mogliśmy sobie wybrać dowolną odpowiadającą nam trasę. Polecamy ten środek transportu!

Strona do przewoźnika: www.modlinbus.pl

2. Ryanair + Wizzair – loty międzynarodowe

Mieszkamy w Poznaniu, lotnisko jest w Modlinie, lubimy latać. Szukaliśmy sposobu jak połączyć te trzy fakty i oszczędzić pieniądze. Niestety tym razem się nie udało, ale… loty do krajów skandynawskich są tanie i częste. Próbowaliśmy lecieć przez Kopenhagę + Malmo, Oslo Rygge, Sztokholm Skavsta, a nawet przez Bergamo. Niestety cena, nawet po zastosowaniu naszych trików była nie do zaakceptowania, a szkoda, bo godziny połączeń bardzo ładnie się zgrywały…


 

Strona do przewoźnika: www.wizzair.com , www.ryanair.com

3. Ryanair – loty krajowe

Jeżeli loty międzynarodowe nie pasują to może spróbować krajowych. Rzućmy okiem na loty lądujące w Modlinie. Są tylko dwa z Polski: Wrocław i Gdańsk, a do tych miast da się dotrzeć tanio PolskimBusem lub PKP. I tutaj bardzo pozytywne zaskoczenie ceny biletów lotniczych aż zapraszają na pokład:

Na lotnisko we Wrocławiu i Gdańsku można się dostać za komunikacją miejską za około 2 zł. Tę trasę wybraliśmy, uprzednio zbijając jeszcze cenę lotu do 1.2 €, za loty w dwie strony. Ale i bez czarów trasa z Poznania do Modlina przez Wrocław jest bardzo opłacalna.

Strona do przewoźnika:  www.ryanair.com

4. BlaBlaCar

BlaBlaCar, czyli coś pomiędzy autostopem a taksówką. Za pomocą platformy internetowej możemy poszukać kierowców, którzy jadą podaną trasą i chętnie przyjmą kogoś do samochodu. Oprócz pogawędki i miło spędzonego czasu dorzucić musimy się na paliwo. Ceny są zależne wyłącznie od kierowcy, ale są one zazwyczaj bardzo przyjemne. Bezpieczeństwo i zaufanie możemy oceniać nawzajem, a dane kierowców są autentyczne. Taki środek transportu umożliwi poznanie ludzi, zaoszczędzenie pieniędzy i transport pod wskazany adres. Minusem jest trudność zaplanowania czegoś z dużym wyprzedzeniem.

Strona do przewoźnika:  www.blablacar.pl

5. Autostop

Do korzystania z autostopu bardzo często i bardzo chętnie namawiamy prawie zawsze. Prawie odnosi się do sytuacji, kiedy mamy ściśle określony termin przybycia i właśnie z taką sytuacją spotykamy się jadąc na lotnisko. Samolot nie poczeka na nas, więc albo wyjedziemy dużo wcześniej, mając na uwadze duży margines na czekanie, albo wiemy dokładnie, na którym odcinku trasy jedzie alternatywny środek komunikacji, który ostatecznie w razie niepowodzenia nas zawiezie na lotnisko. Przykładowo jedziemy na lotnisko w Modlinie, ale przez Łódź i wiedząc, że jeżeli czas zacznie nas gonić to możemy o godzinie X wsiąść do ModlinBusa. Jeżeli uda nam się przejechać całą trasę to świetnie, jeżeli tylko część to też dobrze. Dużo łatwiej jest wracać z lotniska stopem do domu, kiedy nic już nas nie goni.

Strona do przewoźnika:  www.studentwpodrozy.pl

6. PKP

Szukając połączenia wpisaliśmy odpowiednie dane na stronie przewoźnika kolejowego. Ciekawostką jest, że takowe połączenie znalazł. Podążamy koleją do Modlina (miasto), a następnie przesiadamy się do autobusu. Czas takiego przejazdu z Warszawy to godzina, czyli tyle samo, co ModlinBusem, a koszt to 14 zł bilet normalny dla Kolei Mazowieckich oraz 5 zł za transport z lotniska na stację kolejową. Opcja w sumie brzmi na rozsądną, jak dorzucimy zniżkę studencką, która na pewno jest honorowana w PKP, wtedy cena jest do zaakceptowania.

 

Możliwe jest także znalezienie połączenia bez konieczności przesiadki w Warszawie z różnych miast Polski, niestety z Poznania takiego połączenia nie ma.

Strona do przewoźnika:  www.rozklad.pkp.pl

7. Translud

Lokalne linie autobusowe Translud pozwalają nam dotrzeć z Warszawy na lotnisko w Modlinie za jedyne 9 zł. Cena identyczna jak ModlinBusa, przy czym jest stała i nie ma potrzeby używania żadnych sztuczek. Podążamy linią L6 lub L2 i bilet kupujemy bezpośrednio u kierowcy. Nie ma prowadzonej przedsprzedaży, ale są stałe godziny odjazdu, więc problemu nie ma. Minusem jest fakt, że autobus nie jedzie bezpośrednio na lotnisko i musimy się przesiąść na przystanku Modlin Twierdza Pętla, a następnie wsiąść do linii L10, która za okazaniem biletu z Warszawy bezpłatnie odwiezie nas w 5 minut na sam port lotniczy. Cena i uczciwość sprawiają, że warto wziąć pod uwagę ten środek transportu.

Strona do przewoźnika:  www.translud.pl

8. Taxi

Taksówka – co tu dużo opisywać, wygodnie, szybko i drogo. Ta ostatnia cecha sprawia, że taksówkę traktujemy, jako ostatnią deskę ratunku. Na potrzeby tego wpisu poszukaliśmy informacji o cenach. Najlepiej z tego, co znaleźliśmy wychodzi Globcabtaxi, który życzy sobie 99 zł samochodem osobowym lub 119 zł mikrobusem. Na stronie lotniska podane ceny to 119 zł za przejazd do centrum. Oczywiście ceny będą zawsze indywidualnie dopasowane do klienta czytaj „w święta i w nocy mamy inne stawki”. W artykule poświęconym temu tematowi możemy przeczytać, że cena zaczyna się już od 60 zł, co przy 4 osobach może mieć sens.

Strona do przewoźnika:  modlinairport.pl/pasazer/dojazd/taxi.html, www.globcabtaxi.pl

9. Samochód

Oczywiście najprostszym sposobem jest dojazd własnym samochodem. Opłaty za parking zjadają trochę pieniędzy, ale czasami bywa to najlepsze rozwiązanie. Tradycyjnie działa jak prawie na wszystkich lotniskach Kiss&Fly, czyli postój przed terminalem do 10 minut bezpłatny. Koszt na parkingu krótkoterminowym to 6 zł za 1 godzinę i 4 zł za każdą kolejną. Jednak, jeżeli gdzieś lecimy to interesuje nas parking długoterminowy, a oficjalne ceny to 40 zł do 4 dni i odpowiednio drożej zgodnie z cennikiem tutaj . Szukając tańszych opcji dla Was znaleźliśmy zbiór prywatnych właścicieli, którzy oferują miejsca postojowe. Lista znajduje się pod tym linkiem

Strona do przewoźnika: http://modlinairport.pl/pasazer/dojazd/samochod.html

PODSUMOWANIE

Przyznajemy się bez bicia, że przez długi czas ignorowaliśmy lotnisko w Modlinie przez jego niedostępność. Dzisiaj jesteśmy troszeczkę mądrzejsi i bierzemy pod uwagę loty z tego miejsca, szczególnie, że siatka połączeń Ryanaira jest bardzo bogata. Powyżej przedstawiliśmy sposoby jak dotrzeć na lotnisko i patent, jak to zrobić tanio za pomocą ModlinBusa. Proponujemy przeanalizować wszystkie opcje i dobrać którąś pod siebie, jednocześnie jesteśmy przekonani, że nie pokazaliśmy wszystkich wariantów.

Niemniej mamy nadzieję, że pomogliśmy trochę i zachęcamy was do latania!